DLACZEGO MOTYL

Zastanawiasz się, dlaczego napotykasz na tej stronie motyle i niebieski kolor? Właśnie tu dowiesz się, jakie one mają dla mnie znaczenie.

NIEBIESKI KOLOR nawiązuje do WODY i POWIETRZA.

Woda jest moim żywiołem, powietrze przestrzenią, którą bardzo cenię.
Symbolizują one dla mnie wolność, elastyczność, drzemiącą siłę i moc w ich delikatności. Oczyszczają nas wewnętrznie i zewnętrznie. Bez pojemnika są ciężkie do uchwycenia. Woda jest dla mnie wspaniałą nauczycielką zmienności. Może być deszczem, śniegiem, jeziorem, delikatną parą ale i lodem. Uwielbiam myśl: „warto być jak woda – dostosowuje się do każdego naczynia, ale potrafi drążyć skałę”. I to jest żywe w moim życiu – „dostosowuję się” do potrzeb tych, z którymi współpracuję jako coach i facylitator warsztatów ale też pytaniami „drążę skałę” by wydobyć piękno, zejść głębiej. Przy tym oczyszczamy nasz umysł i ciało z tego co już nam nie służy, tak jak woda i powietrze.

W Zen Coachingu kolory, które napotkacie na tej stronie oznaczają:
NIEBIESKI jest manifestacją naszej „osobistej esencji”. Jest czystą świadomością, która tworzy istotę umysłu.
CZARNY oznacza jasność (klarowność), moc, spokój i pokój, pustkę, przestrzeń, ciszę, śmierć (kłamstwa), prawdę.
BIAŁY pokazuje przede wszystkim zaufanie a także rozluźnioną stabilność, osadzenie, ugruntowanie i co za tym idzie zrelaksowaną pewność siebie. Niezłomność, zaangażowanie, poddanie się (surrender).

MOTYL

jest dla mnie symbolem transformacji, porzucania starego i przeistaczanie w nowe, lekkości, wolności, radości – i to właśnie jest to, czym się dzielę, co wspieram i do czego zapraszam.
Wydaje się, że motyl tylko fruwa, tańczy na wietrze, cieszy się kwiatami i innymi, których napotyka na swojej drodze. …a przecież „przy okazji” robi wiele dobrego – przenosząc pyłek zapyla kwiaty. Wyzwala radość wśród obserwatorów, a nawet szczęście. Budzi miłość do świata i docenianie piękna. Wnosi pozytywne wibracje. Zwiastuje wiosnę, nowe życie. Kojarzy się z rozkwitaniem. Nieustającą podróżą i zmianą. Uczy, że nawet niezbyt atrakcyjna gąsienica może przeistoczyć się w piękne dzieło. Swoją delikatnością dodaje subtelności, budzi wrażliwość i uważność, a zarazem jest w tym potężna moc. Gdy zauważamy motyla chcemy uchwycić jego piękno, lekkość, budzącą się radość – i wtedy zatrzymujemy się w tym „tu i teraz” jakiego doświadczamy. Pokazuje nam także, że można podążać za tym co się kocha i wnosić przy tym dużo radości, dobra. To jak żyją jest pełne zabawy i sensu.

W tym wszystkim odnajduję siebie – uwielbiam tańczyć i powiadają, że nie chodzę po ziemi tylko fruwam. Radość to moje drugie imię. Jestem w ciągłej podróży, trudno nadążyć za tym gdzie znajduję się w danej chwili. Świętuję życie i „przy okazji” wydarza się dużo dobrego. Jako coach, facylitator medytacji i warsztatów, towarzyszę w przeistaczaniu starego w nowe, rozkwitające, piękniejące. Zapraszam lekkość do życia na różne sposoby. Wkraczam razem z moimi klientami coachingowymi i uczestnikami warsztatów w „wiosnę”. Mówią oni o tym, jak przy transformacjach, jakich doświadczają, wspiera ich moja radość, wrażliwość, lekkość, delikatność i moc. Wdzięczni są za to zatrzymywanie się w tym co jest „tu i teraz” w uważności, szczerości i ciekawości. Budzi się przy tym nowa jakość czucia własnego ciała i zaprzyjaźnianie się ze wszystkimi emocjami. Są zainspirowani tym jak żyję – że z odwagą podążam za marzeniami i „robię” to co kocham najbardziej! Do tego zapraszam – zanurzania się w różne odcienie rzeczywistości, czerpania z tej różnorodności i cieszenia się ze wszystkich „kolorów życia”.
Być może dlatego zazwyczaj słyszę od innych, że jestem motylem.
Trudnym do uchwycenia. Niezależnym. Kolorowym. Zmieniającym siebie i innych. Delikatnym a zarazem pełnym mocy.

Ciekawa jestem, co Ty odkryjesz we mnie gdy się poznamy.

Zapraszam.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek na temat motyli.

Historycznie patrząc, już w języku starogreckim pojawiło się słowo „psyche”, które tłumaczy się dwojako – jako motyla bądź jako duszę. Właśnie dlatego niektórzy uważają, że motyl symbolizuje duszę. Warta uwagi jest także historia wywodząca się z mitologii greckiej, w której Prometeusz po tym jak ulepił człowieka, przekonał Atenę by darowała mu duszę, co uczyniła poprzez położenie motyla na języku człowieka. Co ciekawe, motyw motyla pojawia się także w chrześcijaństwie. Gości na obrazach, gdzie Bóg kładzie duszę Adamowi na języku, która przedstawiana jest często jako właśnie skrzydła motyla. Co więcej stał się symbolem zmartwychwstania i pojawiał się na nagrobkach chrześcijańskich. Istnieje także tak zwany „Galaktyczny Motyl Majów”, o którym napisał Ian Xel Lungold: „mówi się, iż reprezentuje on całą Świadomość, która powstała kiedykolwiek na tej Drodze Mlecznej. Że wszyscy nasi fizyczni przodkowie Ludzie, Zwierzęta, Gady, Ryby, Skorupiaki, jak również Rośliny posiadają Świadomość, która całą tą Materię od małego krążka, aż do Gwiazd, Planet i Systemu Słonecznego organizuje. To ma ogromne znaczenie. Tak wielkie, że pierwotni Majowie nie mieli dla tego jakiegoś Symbolu. W ich cywilizacji było tak, że nie mieli oni żadnego imienia dla Boga. Wiedza o wyobrażeniu, sama koncepcja, całkowicie wystarczały. Później ten wzór został wykorzystany przez Tolteków i Zapateków jako ozdoba sufitu. Tamtejsza ludność nazywa go „Galaktycznym Motylem”. Motyle widzą oni jako przodków, którzy powracają z fizyczną wizytą.”
Świat według Bafki w cyklu „Zwierzęta mocy” pisze o motylu:
„Motyl jest jednym z najbardziej potężnych i inspirujących zwierząt mocy. Wkraczając do naszego życia nakierowuje naszą uwagę na naszą duszę i przygotowuje nas do kolejnego etapu przemiany w nas samych. Jest nie tylko zwiastunem tej zmiany, ale też pomaga nam, by się ona dokonała. Wnosi na swoich skrzydłach lekkość i radość, tak byśmy mogli przemienić w nas wszystkie te energie, które do tej pory trzymały nas niejako w dole, ciążyły, ograniczały czy w jakikolwiek sposób hamowały.
Motyl pomaga nam w pierwszej kolejności dostrzec w nas ten niepotrzebny balast. To etap kokonu. Czas na uporządkowanie myśli, uczuć, emocji. Na poukładanie w sobie tych wszystkich energii, bez niepotrzebnego analizowania, roztrząsania, obwiniania czy poganiania samych siebie. Pozwólmy sobie w ciszy, bez pośpiechu na zagłębienie się w sobie, na spotkanie z naszą duszą. To etap uleczenia i przemiany. Nie wolno na siłę tego przyśpieszać. Każdy z nas ma swoje tempo i jest w tym punkcie swojego rozwoju, jaki jest dla niego akurat najodpowiedniejszy. Dlatego dajmy sobie tyle czasu, ile potrzebujemy.
A kiedy będziemy już gotowi do zrzucenia balastu, motyl doda nam lekkości, tak byśmy mogli bez oglądania się wstecz, prawdziwie wolni, rozłożyć nasze skrzydełka i zacząć latać. Motyl uczy nas tutaj świadomie kierować swoim życiem, wychwytywać nowe idee i dobre pomysły, wykorzystywać pojawiające się możliwości, realizować marzenia i tworzyć naszą rzeczywistość coraz piękniejszą.
Motyle, inaczej łuskoskrzydłe, po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy, wszędzie tam, gdzie spotkać można kwiaty. Rozpiętość skrzydeł największych motyli dochodzi do 30 cm. Z kolei najmniejsze gatunki mają rozpiętość skrzydeł zaledwie około 3 mm. Najszybse gatunki latają z prędkościa 65 km/h. Skrzydla motyli pokryte są drobnymi luseczkami. Ich powierzchnia jest nierowna, dodatkowo mają różne ustawienie co w efekcie powoduje że inaczej załamują światlo i stąd tak rożne barwny na motylich skrzydłach. Większość motyli odżywia się nektarem kwiatowym lub sokiem z owoców. Służą im do tego tzw ssawki. Ssawka ta to długa rurka, którą owad zwija i ukrywa pod spodem głowy. U niektórych gatunków są one nawet dłuższe od ciała. Na całej powierzchni czułek rozmieszczone są receptory zapachu, a na ich II segmencie znajduje się narząd Johnstona. Jest to narząd słuchu i równowagi, wychwytujący drgania powietrza. Motyle są owadami, u których dokonuje się przeobrażenie zupełne i właśnie z powodu tego niesamowitego procesu metamorfozy, są one symbolem transformacji, przemiany ku lepszej przyszłości, nieśmiertelności, odrodzenia ze śmierci. Dlatego też w wielu kulturach jego postacią obrazuje się po prostu duszę.”
Źródło: http://bafka.ovh/index.php/2016/07/25/zwierzeta-mocy-motyl/

Co dla Ciebie oznacza motyl?

Czekam na wiadomość od Ciebie!

Phone
+48 606 586 034